14.Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Eskişehir’de bu yıl 14.sü düzenlenecek olan Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 25-31 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşerek çocuklar, gençler ve tüm tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 14.sü düzenlenen bu uluslararası festivale 12 ülke katılıyor. Etkinlik, Şehir Tiyatroları’nın tüm sahnelerinde ve açık alanlarda tiyatro oyunlarıyla, dans gösterileriyle ve müzik etkinlikleri ile gerçekleşecek aynı zamanda atölyelerde olacak.
14 Yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen festival Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde düzenleniyor. Festival, dünyanın farklı ülkelerinden çocuk ve gençlik tiyatrosu örneklerini bir araya getirmeyi hedefleyerek düzenleniyor. Bu yıl ise rekor bir katılıma imza atacak olan festival, sahne sanatlarının farklı disiplinlerinden oluşan bir seçki ile şenleniyor.

Avrupa’nın prestijli organizasyonları arasında yer alan ve farklı çalışmalara imza atmayı sürdüren festival, 14.yılında, İtalya’dan Katastrofa Clown “Rüyalar” ve “Balonlar” adlı oyunlarını, Rusya’dan Teatrol Topluluğu “Ballad” adlı oyununu yine İtalya’dan Due Mondi Topluluğu “Fiesta” adlı sokak gösterisini, Çekya’dan Pavel Vangeli “Dans Eden Kuklalar” adlı kukla oyununu, Danimarka’dan Dansk Rakkerpak Topluluğu “Üç Kişilik Kumpanya” adlı oyununu, Avusturya’dan Silk Fluegge Topluluğu “Sie Si” adlı oyununu, Bulgaristan Boxart Topluluğu “Kum Taneciğinin Öyküsü” adlı gösterisini, Romanya’dan Puck Puppet Theatre “Melekler Sokağı” adlı kukla oyununu, Hırvatistan’dan Theatre Virovitica Topluluğu “Kashtanka” adlı oyununu, Brezilya’dan Grup Tibanare “Kuşların Öyküsü” adlı oyununu, Almanya’dan Theater Gruene Sosse Topluluğu “Kayboluş” adlı oyununu ve Türkiye – Hollanda ortak yapımı Atta Festival – Bontehond prodüksiyonu “Tavşan Aranıyor” adlı oyununu Eskişehirli minikler için sahnelemek üzere festivale yurt dışından katılıyorlar.

Bursa’dan Nilüfer Kent Tiyatrosu “Bahçe” ve “Yeni Dünya, Bir Uzay Macerası” adlı oyunlarını, Ankara’dan Assitej Genç Sahne Topluluğu “Dünyanın En Küçük Hikâyesi” adlı oyununu, İstanbul’dan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu “Selam Sana Shakespeare” adlı gençlik oyununu ve Ankara Devlet Tiyatrosu “Mavi Kuş” adlı oyununu sahneleyecek. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları festivalde, “Geçmem Gerek”, “Küçük Kara Balık” ve “Tiri İle Nesi” adlı sevilen çocuk oyunlarının yanı sıra, EBBŞT Gençlik Sahnesi mezuniyet projesi olan ” Dogville” adlı gençlik oyununu izleyicisi ile buluşturacak.

Festivalin 14. yılında ayrıca, EBBSO Ensemble konserinin yanı sıra, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Korosu ve Genç Ritim Grubu ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Ritim Grubu gösterileri yer alacak. Festivalin bu yıl ki atölye çalışmaları oldukça zengin. Ayten Öğütçü Kukla Yapım Atölyesi ile Nilay Yılmaz “masal yaratıcı yazma”, Asu Şişman “masal drama”, Birnur Fidan “masal drama”, Burcu Ceylan “masal müzik devinim”, Başak Bayraktar “masal yoga”, Bahar Gürey “masal yaratıcı dans”, Yıldız Yaman “İnteraktif drama kukla” ve Senem Kıroğlu Nane “masal yoga” atölyelerini çocuklarla buluşturacaklar. Festival süresi boyunca Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı Balo Salonunda “Çocuk Gözüyle Eskişehir” konulu resim sergisi ziyaretçilere açık olacak. Sergi, Eskişehir Kent Konseyi ve TEGV işbirliği ile gerçekleşiyor ve çocukların yaptığı çizimlerden oluşuyor.

14. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, 25 Mayıs 2019 tarihinde Haller Gençlik Merkezi’nde başlayacak. Festival yürüyüşünün ardından saat 13.30’da Adalar Mevkii’nde açılış gerçekleşecek. Etkinlik 7 gün boyunca devam edecek ve 31 Mayıs Cuma günü ise sona erecek.

Yorum Yap

Etkinlik Detayları